Etkili İletişim Ağı Yönetimi (Networking)

Etkili İletişim Ağı Yönetimi (Networking)

Etkili İletişim Ağı Yönetimi

Girişimciler İçin 9 Etkili İletişim Ağı Yönetimi (Networking) Fikri

Nasıl iletişim ağı kuracağınızı bilmek, girişimcilik kariyeriniz için yapabileceğiniz en iyi şeydir.

Davet edilidğiniz partilere ya da kokteyllere katılmak sizi korkutuyor mu? Bu konuda yalnız değilsiniz. Bir oda dolusu yabancıyla havadan sudan muhabbet etmek yerine dişlerine dolgu yaptırmayı tercih edecek pek çok insan var.

Maalesef ki, sadece kariyerinizi önemsediğiniz için olsa bile bunu yapmak zorundasınız. Eski deyimlerden, “ne bildiğiniz değil, kimi tanıdığınız önemlidir” mükemmel derecede doğru. Ne kadar fazla insanla tanışır ve iletişim kurarsanız, başarılı olma olasılığınız o kadar yüksek olur.

Girişimci ve konuşmacı Alaina G. Levine, bu fikrin üzerinden Networking for Nerds: Find, Access Hidden Game-Changing Career Opportunities Everywhere (Utangaçlar İçin İletişim Ağı Kurmak: Her Yerde Gizli Oyun Değiştiren Kariyer Fırsatları Bulabilir ve Bunlara Erişebilirsiniz) isimli kitabı yazmış. “Ben de içine kapanık biriyim,” diyor Levine. Kendisi bir matematik mezunu. Danışmanı ona matematikçilerin çalışabileceği hiç bir iş olmadığını söylediğinde – tabii başka insanlara matematikçi olmayı öğretmekten başka – Levine bir şeylerin yanlış olduğunu düşünmüş.

“Bilim adamlarına ve diğer içine kapanık insanlara iletişim ağının nasıl kurulacağının ve bunun neden önemli olduğunun öğretilmediğinin farkına vardım,” diyor yazar. “Bunu kendi kendime öğrenmek zorundaydım ve içine kapanık diğer insanlarla iletişim ağının doğru ve saygı duyulacak bir aktivite olduğunu paylaşmak istedim.”

“Bu, ikinci el bir araba satmaya benzeyen bir şey değil ve eğer kariyerinizde ilerlemek istiyorsanız yapmanız gereken önemli bir şey. İletişim ağı kurmak, herkesin kariyer gelişimi alet kutusunda bulunması gereken güçlü bir araç.”

Levine’in iletişim ağı konusundaki bilgeliğinden faydalanmak için gerçek anlamda içinize kapanık biri olmanız gerekmez. Levine buradaki kilit noktanın, iletişim ağı kurabileceğiniz ortamlara doğru tutumla girmek olduğunu söylüyor. İşte size iletişim ağı kurmayı mümkün olduğunca hoşunuza gidecek ve karlı bir hale getirecek ip uçları:

  1. Büyük resmi düşünün.

“İletişim ağı sizden petrol çıkarmam gibi bir şey değil,” diyor Levine. “İletişim ağı kurmak, her iki tarafa da değer katan, çift taraflı fayda getiren bir şey inşa etmek ile ilgilidir. İlk etkileşim ile başlayan ve sadece iki taraftan biri yok olduğu zaman sonlanan bir aktiviteler tayfıdır. Bu ilk tanışma, bu ortaklığın temeli olarak hizmet eder.”

“Bunu aklınızda bulundurun; birisiyle ilk kez tanıştığınızda, hedefiniz bu kişiye yardımcı olmanın yollarını aramak olmalıdır. İletişim ağına bonkör bir tutumla yaklaşırsanız, bu konuda uzman olabilirsiniz.”

  1. Tutkulara odaklanın.

Hem sizin, hem de karşınızdakinin konuşmaktan gerçekten zevk aldığı aktiviteler, fikirler ve konular arayın. “Sizinle aynı şeylerle ilgilenen insanlarla konuşmak her zaman için bir ayrıcalık ve zevktir,” diye belirtiyor Levine.

Ve insanları hoşlandıkları bir şey hakkında konuşturabilmenin, bir ilişkiye başlamak için harika bir yol olduğunu da söylüyor. “Onlar için tutkulu oldukları bir şey hatırlatan biri haline gelirsiniz.”

  1. İnsanları rahatsız edecek konulardan bahsetmekten kaçının.

“Aynı biriyle randevuya çıktığınızda olduğu gibi, politika ya da din gibi ara bozan konulardan bahsetmemelisiniz,” diye belirtiyor Levine. “Yeni tanıdığınız kişinin sizi mutlu duygularla eşleştirdiğinden emin olmak istersiniz. Daha sonra politika gibi şeylerden bahsedebilirsiniz. İki taraf için de faydalı ve memnuniyet veren bir ilişkinin temelini atmalısınız; bu nedenle de en baştan anlaşmazlık içinde olmak istemezsiniz.”

  1. Temasta kalın.

“İletişim ağı bir aktiviteler tayfı olduğu için, insanlarla devamlı bağlantı içinde olmalı ve onları devamlı takip etmelisiniz,” diyor Levine. “Bu, onları gizlice takip ermeniz ya da her gün onlara kedi fotoğrafları göndermeniz anlamına gelmiyor. Onlara bilgi, makaleler ve faydalı videolar gönderin.”

Yapılacak kolay şeylerden biri hediye kartı göndermektir ve Levine meslektaşlarına, müşterilerine, ortaklarına ve geçmişte aynı iletişim ağında bulunduğu insanlara kendi el yazısıyla yazdığı hediye kartları gönderiyor. İnsanlar bir sonraki yıl için iş planlarını yaparken, zamanlama da oldukça iyi oluyor, diye de ekliyor Levine.

  1. Açık fikirli olun.

“Bir keresinde birinin sizin mesleğiniz dışında biriyle hiç bir zaman iletişim ağı kurmayın, çünkü size ne verebilir ki? dediğini duydum,” diyor Levine. “Bence bu çok saçma.”

Bunun yerine, ortak ilgi alanlarını paylaşmak için her tür insanla bağlantı kurmak amacıyla LinkedIn ve Meetup’ı kullanarak geniş bir iletişim ağı kurmak gerektiği tavsiyesinde bulunuyor. Koşucu olan Levine, kısa süre önce Facebook üzerinde duyurulan bir koşu grup partisine katılmayı planlıyor. Seksen kişi, katılacağını söylemiş. “Orada koşu konusunda heyecan duyan insanlar olacak,” diyor yazar. “Ve orada daha önce hiç tanımadığınız 80 kişiyle buluşacaksınız.”

  1. Kendiniz bir aktivite yaratmayı deneyin.

Bu, partilerden nefret eden kişilere vermek için aptalca bir tavsiye gibi görünüyor olabilir ancak kendi içinde bir mantığı var. “İçine kapanık kişiler iletişim ağı organizasyonlarına giderler ve karşılarına çıkan en büyük zorluk insanlara ne söyleyeceklerini bilmemeleridir,” diye açıklıyor Levine.

Eğer bir aktivitenin ev sahibi olursanız, hemen o aktiviteye gelen biri ile konuşmak için bir nedeniniz olur çünkü onları karşılamak sizin işinizdir.

“Sadece yeni bağlantılar kurmakla kalmazsınız aynı zamanda bir aktiviteye ev sahipliği yapmak konusunda inisiyatif alan bir girişimci olarak ilgi odağı da siz olursunuz,” diyor. “Bu platin değerinde bir iletişim ağı aktivitesi olmuş olur.”

  1. Stratejik olun.

Bir aktivitede 30 kişiyle tanışmayacaksınız bu nedenle de sadece ortak olabileceğiniz 10 ya da 15 kişi ile tanışmaya çalışın,” diye tavsiyede bulunuyor Levine. “Unutmayın, bir parti iş yapılacak bir yer değildir,” diye ekliyor. “Anın tadını çıkarın, kartvizit alıp verin ve daha sonra temasta kalın.” (4. ipucuna bakın.)

  1. Ölçülü bir şekilde yiyin ve için.

“Bu, ücretsiz yiyecek ve alkol olan bir üniversite partisi değil,” diyor Levine. “Aklımızda bir strateji ile gitmeliyiz. Oraya tıkınmak ya da sarhoş olmak için gitmiyorsunuz.”

Bu nedenle de, diyor Levine, terbiyenizi koruyun ve işiniz ile ilgili her zaman ciddi olun. “İnsanların sizi bir profesyonel olarak görmesini istersiniz ve eğer sarhoş olursanız sizi böyle görmezler,” diyor Levine. “Ayrıca etkili bir şekilde iletişim ağı kurmanız da mümkün olmaz.”

  1. Cesur olun.

İletişim ağı, kendilerini rahat hissettikleri alanın dışına adım atmak konusunda istekli olan kişileri ödüllendirir. “İnsanların çoğu, fırsatların peşinden gidecek kadar cesaretli değildir,” diyor Levine. “Eğer bir partide Bill Gates’in yanına gidebilir ve ‘Sizinle çalışmayı çok isterim ve size sunabileceğim bir şey olduğunu düşünüyorum,’ diyebiliyorsanız, bariz bir avantaja sahipsiniz demektir.”

Diğer her şeyde olduğu gibi yabancıların yanına gitmek ve kendinizi tanıtmak da tekrarlandıkça daha kolaylaşır, diye belirtiyor Levine. “Bu nedenle de iletişim ağı kurmak konusunda elinize geçen şansların ve işbirliği içine girmek konusunda çıkan fırsatların hepsini değerlendirin.”

Kaynak: http://www.inc.com/minda-zetlin/9-secrets-to-effective-networking-even-if-you-re-a-nerd.html – Minda Zetlin

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.