QR Menü İpuçları ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

QR Menü İpuçları ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

2020 yılında Covid-19 ile birlikte tüm Dünya’da bir çok restoran ve cafenin menüdeki bulaş riskini azaltmak için kendini zorunlu hissettiği QR menüler için QR menü ipuçları ve dikkat edilmesi gerekenleri sizin için derlemek istedik. Bundan sonra dijital menüler belli ki artık hayatımızın bir parçası olacaklar.

Kullanılabilirliği akıllı telefonlar ve QR kod teknolojisi ile 2008’lerden itibaren bulunan bu kadar ekonomik ve basit bir teknolojinin milyonlarca restoran ile tanışması için 13 yıl bekleyip Covid-19 pandemi vesilesiyle hayatımıza girmesi bir talihsizlik olarak nitelendirilebilir.

Neyse ki artık QR menü denildiğinde hem restoran sektörünün öncüleri hem tüketiciler o nedir, nasıl çalışır demiyorlar. Madem bu noktaya geldik hadi birlikte bu teknolojiyi nasıl daha doğru kullanabiliriz birlikte bakalım.

Bilmeyenler için hatırlatmak gerekirse; nedir QR Menü? izleyiniz.

İşte QR Menü İçin İpuçları

Tercih Edilen QR Menü Dijital ve Dinamik Olmalı

Ne yani QR menünün çeşitleri mi var? Evet, gördüğümüz kadarıyla hala bir çok restoran doğru teknolojiyi tercih etmemiş.

Nedir dinamik olmayan derseniz; PDF ya da resim dosyalarının websiteye, Google Drive ya da Dropbox gibi depolama alanlarına eklenerek linkin QR koda dönüştürülmesi ile oluşturulan QR menüler dijital menü değildir. Sabit dosyaların QR kod ile açılmasıdır.

Peki dijital ve dinamik olan nasıldır? Menüyü yönetebildiğiniz, ürün ekleyebildiğiniz, fiyat değiştirebildiğiniz, resim hatta video bile yükleyebildiğiniz türde olanlardır. Ve müşterilerin sayfalar arası dilediği gibi gezebildiği mobil uyumlu websiteleridir.

İlginizi çekebilir ; allzin qr Menü Kullanım Şekilleri 

Restoran İçinde Erişilebilir Konumda Olmalı

Masalara yerleştirdiğimiz QR kodlar müşterilerin erişebileceği şekilde mekan konseptini bozmayacak şekilde konumlandırılmalıdır. QR kodun yönü müşterilere dönük olmazsa erişim ve kullanım zorlaşmaktadır. 90 derece dönük duran QR kodlar genelde müşterinin ilgisini çekmeyecektir ve müşteri menü getirmenizi bekleyecektir.

qrmenu0-

QR Kodun Boyutu 2×2 cm’den Küçük Olmamalı

QR kod 2cm en ve 2cm yükseklikten küçük olduğunda kameranın kodu okuması zorlaşmaktadır. Ayrıca 4×4 cm’den büyük basılan QR kodlar da telefonunu koda yaklaştıran müşterinin zoom out yapmasına sebep vermekte ve yine kodu okutmak zorlaşmaktadır.

Menü Düzenli Olarak Geliştirilmeli

Fiziki menüler bir hazırlanır ve neredeyse 6-12 ay hiç geliştirilmeden müşteriye sabit şekilde sunulurdu. Bu QR menüde kesinlikle böyle olmamalıdır. Nasıl ki sosyal medya hesaplarımızda her gün harika içerikler üretip yayınlıyoruz; dijital menüde de ürünlerin görselleri, açıklamaları sürekli iyileştirilmeli ve geliştirilmelidir.

Günlük Kampanyalar Yapılmalı

Satışı olumlu etkileyecek anlık, saatlik, günlük kampanyalar düzenlenmeli. Bildiğiniz gibi allzin dijital menüde kampanyalı fiyat özelliği bulunmaktadır. Örneğin fiyatı 7 ₺ olan bir çorbayı 3 ₺ yaparak paylaştığınızda menüde otomatik oluşan ve ilk sırada gösterilen kampanyalar bölümüne bu kampanya eklenir. Unutmayın müşterilerin %80’i kampanyalar ile ilgilenir.

qrmenu8

Müşteri Hareketleri Analiz Edilmeli

Yine fiziki menülerde imkansız olan bu özellik sayesinde müşteriler menünüzde;

  • hangi kategori ve ürünler ile ilgileniyor?
  • ne kadar süre geçiriyor?
  • en çok hangi sayfada zaman geçiriyor?

gibi eşsiz bilgilere erişebilir ve menünüzün geleceğine yön verebilirsiniz. Buna sektör öncüleri menü mühendisliği demektedir.

qrmenu9

Yukarıdaki demo sayfamıza ait raporda da kampanyaların ne kadar önemli olduğu sayılarla gözümüze çarpmaktadır.

İlginizi çekebilir; Qr Menü Nasıl Oluşturulur?

Menü Daha Erişilebilir Olmalı

allzin QR menüyü tercih ettiğinizde yukardaki harika özelliklere sahip olurken; allzin uygulamamız ile menü ve kampanyalarınızın yakındaki potansiyel müşterilere ulaşabilmesi daha da hoşunuza gidecektir. En azından öyle umuyoruz:)

QR menü için ipuçları yazımız dileriz size biraz olsun katkı sağlamıştır. Şimdi siz de bu şekilde bir QR menüye sahip olmak için www.allzinapp.com sayfamızı ziyaret ederek restoranınızı ücretsiz ekleyin. allzin QR Menü sayfamızdan diğer bilgileri inceleyin.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.