Garson Bulmak “Yeni Bir Restoran Problemi”

Garson Bulmak “Yeni Bir Restoran Problemi”

Restoran işletiyorsunuz ve her sektörde olduğu gibi sizi de en çok yoran şey yetersiz insan kaynağı ile yüzleşmek yani garson bulmak!

allzin ile 4000 üye restoran ile çalışıyoruz ve hemen hemen hepsinden en sık dinlediğimiz şikayet garson bulamıyorum oluyor.

QR Menü Bizde Olmaz

Bu yazıda biraz geçmiş ile yüzleşerek ilerlemek istiyorum. Pandemi öncesi restoranları dijitalleşmeye davet ettiğimizde bunun başlangıç adımının QR menü olduğunu söylediğimizde “bizim müşterimiz telefondan menüye bakmaz büyük menülere bakmak istiyor” şeklindeydi.

İstisna ve vizyoner işletmeciler birçok sebepten bu geçişi uygun gördüler;

  • Dil desteği
  • Daha ekonomik olması
  • Kolayca güncelleyebilmesi
  • Müşterinin menüye bakmak için garson beklememesi
  • Her ürüne görsel ekleyebilmesi vb.

2020’de ülkemizi de saran covid-19 pandemi ile salgına yakalanma endişesi ile teması minimuma indirmek için nihayet QR menülere geçiş yapıldı. Hala geçmeyen çok fazla restoran olsa da bu önemli bir adım oldu.

Krizin Adı: Garson Bulmak

Yine covid-19 ile büyükşehirlerde ve özellikle yeme-içme sektöründe çalışan garson, kasiyer, şef, barista gibi personeller büyükşehirdeki masraflarını azaltmak ve belirsizliğin geçmesini beklemek için memleketlerine dönüş yaptılar. Hal böyle olunca mekanlar açıldı ama personel bulamama krizi başladı.

Bir kısmı da esnek çalışma saatleri ve daha fazla gelir için moto-kurye olmaya karar verdi.

Geriye yaz dönemlerinde part-time ya da dönemlik iş arayan öğrenciler kaldı. Ama onlar da bu işi geçici gördükleri için mutlu olmadıkları ilk anda ayrılmaya karar verebildiler.

Teknoloji Gelişmeye Ara Vermedi

2020 itibariyle dijitalleşme çağı bir çok sektörde olduğu gibi ev dışı tüketim noktları olan cafe, restoran, bar, otel ve beachlerde de vites yükseltti.

allzin ürün geliştirme ekibi restoran problemlerini dinleyerek sürekli yeni çözümler geliştirdi. Milyonlarca kullanılan allzin QR menüler gelişerek bulut POS sistemine ve garsonsuz sipariş çözümlerine doğru evrildi.

Garson Eksikse “Masadan Siparişi Etkinleştir”

Restoranda teknoloji kullanımının öncüleri qr menüden sipariş almaya onay verdiler. Böylece müşterilerinin garson beklemeksizin siparişleri göndermelerini sağlandı. Restoranlardan aldığımız raporlara göre müşterilerin %40’ı özellikle 2. siparişi ve sonraki siparişleri kendileri vermeye başladılar. Bu rakam her geçen gün artıyor. Bunu restoran sahipleri panelden anlık olarak cep telefonlarındaki raporlarla takip edebiliyorlar.

QR Kod ile Sipariş Nasıl Çalışıyor?

allzin POS ve QR menü sistemini kullanan restoranlar;

  1. Masa özel kodlarını bastırıp masaya konumluyor
  2. Müşteri QR kodu okutup menüye ulaşarak siparişlerini oluşturuyor ve özel not ekliyor
  3. Sipariş satış ekranındaki kasiyerin ya da garsonların cep telefonlarına onaya düşer
  4. Sipariş personeliniz tarafından onaylandığında mutfaktaki yazıcılardan sipariş gönderiliyor

Saniyeler içinde QR kod ile garsonsuz sipariş alabilmek mümkün.

Siz de daha fazla bilgi almak için QR menü ve Masadan Sipariş sayfamızı ziyaret edin.

allzin uygulamamızı iPhone App Store veya Android Google Play için indirerek ya da sitemizi ziyaret ederek işletmenizi allzin’e ekleyin.

 

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.